FAQ Spot El Portillo

Na stronie FAQ Spot El Portillo zamieściliśmy odpowiedzi na większość pytań dotyczących warunków do uprawiania kitesurfingu w tej pięknej lagunie. Dowiesz się tu wszystkiego o wietrze, wodzie a także znajdziesz inne ważne informacje o spocie. Ponadto koniecznie zajrzyj na stronę o Las Terrenas gdzie piszemy dlaczego właśnie to miejsce jest jednym z najlepszych do nauki i uprawiania kitesurfingu na świecie.

FAQ KITE SPOT EL PORTILLO DOMINIKANA

Jeśli zawarte tu informacje nie dają odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania to zapraszamy do kontaktu. Najszybciej odpowiadamy na wiadomości z aplikacji Whatsapp. Wystarczy, że klikniesz w zielone “oczko” aplikacji w lewym dolnym rogu.

WIATR

Ile trwa sezon wiatrowy w Dominikanie?

Północna część Dominikany to jedno z niewielu miejsc na świecie gdzie wiatr jest cały rok. W Las Terrenas mamy świetne statystyki przez 10 miesięcy w roku. Szczegółowe informacje znajdziesz TU.

Kiedy wieje najwięcej w Dominikanie?

Miesiące z najlepszymi statystykami (powyżej 75% dni wietrznych) to: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień.

Kiedy wieje najsłabiej w Las Terrenas?

Miesiące z najgorszymi statystykami (między 50% a 75% dni wietrznych) to: wrzesień, październik i listopad.

Z jakiego kierunku wieje wiatr w Dominikanie?

Wiatr, na którym pływamy to wiatr ze wschodu (side, side on shore). Ten kierunek utrzymuje się praktycznie przez cały rok. 

W jakich godzinach wieje w Las Terrenas?

Wiatr zaczyna wiać około południa, następnie nabiera mocy i słabnie przed zachodem słońca. Informacje o tym jak czytać prognozę znajdziesz TU.

Czy wiatr w El Portillo jest równy?

Wiatr w El Portillo jest przez większość roku równy. Najstabilniejszy jest w okresie kwiecień-październik. Wtedy wieje jak z suszarki.

Z jaką siłą wieje wiatr w Las Terrenas?

W sezonie wiatrowym (grudzień – sierpień) wiatr wieje z prędkością między 12 a 24 węzły

Czy w Las Terrenas sprawdza się prognoza?

Prognozy z Windguru i innych aplikacji zupełnie nie odzwierciedlają rzeczywistości. Zwracaj uwagę na kierunek wiatru. Jeśli prognoza pokazuje wiatr ze wschodu jest bardzo duża szansa, że będzie wiać. Jeśli dodatkowo prognozowane jest słońce to wiatr jest praktycznie pewny.

Jakie rozmiary latawców zabrać do Las Terrenas?

Wiatr w LT bardzo rzadko przekracza 25 węzłów. Średnio waha się między 12 a 24. W związku z tym wystarczy zabrać dwa latawce o rozmiarze:

1. dla osób ważących więcej niż 80kg: będzie to 14m i 10m.

2. dla ważących 70 kg: 12m i 9m.

3. dla ważących 60 kg: 11m i 8m.

WODA

Czy w lagunie El Portillo jest płytka woda?

Woda jest płytka jakieś 30-50m od brzegu (w zależności od pływu). Dalej jest głęboko.

Czy w Las Terrenas są duże pływy?

W Las Terrenas są wyraźne pływy oceaniczne jednak nie są one tak ekstremalne jak np. na Zanzibarze. Generalnie nie mają one większego wpływu na korzystanie ze spotu. Szczegółową PROGNOZĘ PŁYWÓW W LT ZNAJDZIESZ TU.

Jaką temperaturę ma woda w Las Terrenas?

Średnia temperatura wody w Las Terrenas waha się pomiędzy 25 (styczeń) a 30 stopni C. (wrzesień). 

Czy w lagunie El Portillo są niebezpieczne zwierzęta?

Brak niebezpiecznych stworzeń to jedna z wielkich zalet spotu El Portillo. Nie ma tu niebezpiecznych meduz (jak w Tajlandii), jeżozwierzy (jak na Zanzibarze, Filipinach i w wielu innych miejscach), płaszczek ani rekinów. Spotkać za to można żółwie.

Czy woda w lagunie El Portillo jest płaska?

Powierzchnia jest najbardziej płaska i świetnie nadaje się do pływania freestyle’u w czasie niskiego stanu wody (odpływu). Podczas przypływu jest chop aczkolwiek ze względu na zróżnicowanie dna zawsze da się znaleźć idealny kawałek flatu 🙂

POZOSTAŁE INFORMACJE

Czy w lagunie El Portillo jest dużo miejsca?

Las Terrenas z roku na rok nabiera popularności i w okresie wysokiego sezonu (koniec grudnia do końca marca) na lagunie robi się tłoczno. Pozostałe miesiące to ciągle bajka. Zdarza się, że nie ma zupełnie nikogo.

Czy w na spocie El Portillo są rafy?

Jak każdą lagunę, także El Portillo oddziela od głębokiego oceanu rafa. Na spocie, gdzie szkolimy również występują pojedyncze, niewielkie kawałki rafy. Są one dobrze widoczne i łatwe do ominięcia. Daleko od brzegu jest ich więcej. Trzymaj się od nich z daleka.

Czy do pływania potrzebna jest pianka?

Większość osób pływa tu bez pianek. Jest to jednak sprawa indywidualna (każdy ma inną wrażliwość). Dlatego osobom wrażliwym polecamy zabrać docieplacz neoprenowy lub cienką, krótką piankę (2mm max).

Czy do pływania potrzebne są buty?

Generalnie dno jest piaszczyste i bezpieczne. Osobom początkującym, mającym jeszcze problemy z pływaniem pod wiatr polecamy jednak zabrać buty neoprenowe w razie trafienia na rafę.

Czy w Las Terrenas są jeszcze inne kitesurfingowe spoty?

Tak, popularne są jeszcze dwa miejsca:

1. Punta Poppy – woda tam nie jest tak płaska jak w El Portillo.

2. Playa Coson – wiatr tu wieje nieco od brzegu i są fale.

Co robić gdy nie wieje?

Las Terrenas to miejsce, w którym nie będziesz się nudzić. Więcej informacji  o tym znajdziesz na stronie WYCIECZKI.

Czy w El Portillo jest ładnie?

Laguna i plaża są przepiękne!

PRZECZYTAJ TAKŻE

Wyślij nam wiadomość