FAQ Co trzeba wiedzieć przed podróżą do Dominikany

FAQ Co trzeba wiedzieć przed podróżą do Dominikany to skarbnica informacji, które usprawnią Twój pobyt w tym raju. Zamieściliśmy tu informacje o różnicy czasu, bezpieczeństwie, obowiązującej walucie  oraz całą masę innych praktycznych rad. Koniecznie zapoznaj się z tym zbiorem niezwykle wartościowych informacji. Polecamy zapoznać się również z pozostałymi działami Frequently Asked Questions.

larimar piękny kamień z dominikany

Jeśli zawarte na tych stronach informacje nie dają odpowiedzi na Twoje pytania to zapraszamy do kontaktu. Najszybciej odpowiadamy na wiadomości z aplikacji Whatsapp. Wystarczy, że klikniesz w zielone “oczko” aplikacji w lewym dolnym rogu.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Jaka jest różnica czasu między Polską a Dominikaną?

W okresie obowiązywania polskiego czasu letniego różnica wynosi -6h (u nas 15ta, u nich 9ta). W okresie czasu zimowego różnica wynosi -5h.

Czy w Dominikanie jest bezpiecznie?

Dominikana uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych krajów Karaibów. Las Terrenas z kolei jest jednym z bezpieczniejszych miejsc w Dominikanie. Oczywiście jak wszędzie należy unikać podejrzanych miejsc, zwłaszcza w nocy. Ponadto zalecamy nie nosić przy sobie dużych kwot pieniędzy i uważać na wartosciowe rzeczy.

Czy w Dominikanie są groźne zwierzęta?

Sytuacja na pewno będzie się różnic w zależności od konkretnej lokalizacji. W Las Terrenas jedynymi “niebezpiecznymi” zwierzętami są komary i pająki. Repelenty są dostępne na miejscu.

Jakie szczepienia wymagane są lecąc do Dominikany?

Podróżując na Dominikanę nie są wymagane specjalne szczepienia. Zaleca się natomiast standardowy pakiet szczepień takich jak WZW (A i B), Dur brzuszny, Tężec, Błonica i Wścieklizna.

Czy warto zabrać do Dominikany lekarstwa?

Większość popularnych lekarstw jest dostępna. Wiele antybiotyków można kupić bez recepty. Oczywiście w przypadku konieczności stałego zażywania specyficznych lekarstw należy je zabrać ze sobą.

Czy w Dominikanie należy się spodziewać problemów żołądkowych?

Raczej nie. Z naszego doświadczenia, 8 osób na 10 nie ma żadnych problemów. Generalnie nie pijemy wody z kranu! 

Czy zabrać krem z filtrem UV?

Na miejscu bez większych problemów można kupić krem z filtrem (mówimy o miejscach turystycznych! gdzie indziej mogą być całkowicie nie dostępne). Słońce (zwłaszcza w miesiącach letnich) jest bardzo ostre, polecamy używanie kremu z filtrem 50, oczywiście bezpiecznego dla rafy.

Jaka waluta obowiązuje w Dominikanie?

W Dominikanie płacimy w peso. 100 peso to ca. 7 złotych.

Czy w Dominikanie są dostępne bankomaty?

W większości dużych miast i turystycznych destynacji bez problemu znajdziesz bankomat. Kierując się na prowincję zaopatrz się w gotówkę.

Jaką walutę zabrać lecąc do Dominikany?

Polecamy dolary i euro. W większych aglomeracjach i ośrodkach turystycznych wymieni się je bez problemu i po dobrym kursie. Kierując się na prowincję polecamy “uzbroić” się w lokalne peso (można wymienić walutę na lotnisku bezpośrednio po przylocie).

Czy w Dominikanie zapłacę kartą?

Polecamy zakładać, że nie. W popularnych restauracjach czy dużych marketach nie powinno być problemu. Musisz to jednak sprawdzić na miejscu.

Jakie gniazdka są w Dominikanie?

Na Dominikanie gniazda są w standardzie US (3 otwory) więc niezbędny będzie adapter! Można je nabyć na lotnisku, w dużych ośrodkach miejskich i popularnych ośrodkach turystycznych.

Jak jest z dostępem do internetu w Dominikanie?

Internet jest tu bardzo popularny i niemalże każda knajpka posiada sieć Wi-Fi. Tym niemniej należy mieć na uwadze krótkotrwałe braki prądu czy czasowe zaniki zasięgu.

Czy w Dominikanie jest drogo?

Dominikana to jedna z tańszych destynacji na Karaibach. Ceny sklepowe na wiele produktów są zbliżone do polskich. W restauracjach niejednokrotnie zapłacimy mniej niż w podobnym, polskim odpowiedniku.

Co warto przywieźć z Dominikany?

1. Kawa! Dominikańska jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Oczywiście ostateczny wybór marki zależy od gustu. Tu znajdziesz szczegółowe informacje. Najpopularniejszą i uznawaną za jedną z najlepszych jest Santo Domingo.

2. Rum! Dominikana to jeden z największych producentów tego trunku na świecie. Najlepiej potestować na miejscu i zdecydować co zabrać. Znane i lubiane marki to Brugal, Barcelo, Bermudez czy Macoris.

3. Z pamiątek polecamy wyroby jubilerskie z lokalnego kamienia Larimar.

4. Mamajuana to (naszym zdaniem) lekko przereklamowana mieszanka ziołowa z winem i rumem rzekomo mająca właściwości afrodyzjaku.

5. Cygara – podobno równie dobre jak na Kubie ale sportowcy palą co najwyżej dżojnty.

PRZECZYTAJ TAKŻE

Wyślij nam wiadomość